Dvorski trg 10
4205 Preddvor
V tednu pred veliko nočjo prihajajo v Preddvor na pogovorni večer Mojstrice peke Podbreške potice s svojim predsednikom Interesnega združenja Podbreška potica Jernejem Jegličem.
Prvi recept za »krhlovo« potico, potico z nadevom iz suhih jabolk in hrušk, v Podbrezjah izvira že iz leta 1915 in se je v osnovi ohranil vse do danes. Leta 2018 so podbreške gospodinje opravile izpit pri največjih mojstrih slovenske tradicionalne kulinarike in pridobile naziv Mojstrica peke Podbreške potice. V istem času je bilo ustanovljeno Interesno združenje Podbreška potica, ki združuje 14 gospodinj s pridobljenim nazivom Mojstrica peke Podbreške potice, 12 podbreških kmetov, ki pridelujejo in predelujejo kmetijske pridelke, ki so sestavine za izdelavo Podbreške potice in Kulturno društvo Tabor Podbrezje. Po tem letu so posamezne mojstrice peke Podbreške potice s svojo potico zmagovale na številnih tekmovanjih in festivalih potic in jo odnesle pokusit celo papežu in evropskim poslancem v Strasbourg. S podbreško potico gospodinje sodelujejo na kulturnih, turističnih, ekoloških in športnih prireditvah, nastopajo v televizijskih in radijskih oddajah in v pogovorih za številne časopise in revije.
Leta 2021 so v Podbrezjah prvič organizirali tudi Akademijo Podbreška potica, ki je pripravila simpozij o podbreški tradicionalni kulinariki, leto kasneje so predstavili lokalne blagovne znamke, letos pa sta na tretjem, mednarodnem simpoziju kulturno dediščino predstavljala dva priznana etnologa, dr. Janez Bogataj in dr. Herta Maurer-Lausegger, koroška Slovenka iz Avstrije. Slednja je nastopila z referatom »Kultura kruha v alpsko-jadranskem prostoru«, dr. Bogataj pa z referatom »Kako živeti s kulturno dediščino v sodobnem svetu«.
V torek, 26. 3. 2024, ob 19.00 pa prihajajo Mojstrice peke Podbreške potice v grad Dvor, da nam povedo, kako pripravljajo podbreško potico in nam jo dale tudi pokusit. V uvodu pa nam bo naša domača etnologinja Polona Zalokar povedala nekaj o izvoru in razvoju potice na Slovenskem.
Lepo vabljeni. Vstop prost, zaželeni so prostovoljni prispevki.
Ivka Sodnik
Mojstrice peke Podbreške potice s svojim združenjem ne zmagujejo le na natečajih - izborih slovenskih potic, ampak skupaj z Akademijo Podbreška potica organizirajo tudi strokovne posvete. Na prvem simpoziju leta 2021 je bila predstavljena podbreška tradicionalna kulinarika, na drugem leta 2022 lokalne blagovne znamke, v petek, 24. novembra 2023 ob 17. uri v Štali 1894 (Kmetija Matijovc, Podbrezje 192) pa nam bosta kulturno dediščino na 3. mednarodnem simpoziju Akademije Podbreška potica predstavila vrhunska mednarodno priznana etnologa: