Dvorski trg 10
4205 Preddvor
V petek, 4. junija 2021, je v Preddvoru potekal Mednarodni simpozij ob 190-letnici rojstva Matije Valjavca in 222-letnici Matije Nagliča. Oba naša rojaka, prvi s Srednje Bele, drugi z Zgornje, sta živela v 19. stoletju, njuna dediščina, ki so jo raziskovali in na simpoziju predstavili ugledni slovenski strokovnjaki in tudi gostje iz tujine, pa je še vedno malo raziskana in zato ljudem neznana.
Dogodek je v sodelovanju s preddvorsko občino in zavodom za turizem organiziralo Kulturno društvo Josipine Turnograjske, pobudnika zanj in voditelja pa sta bila dddr. Mira Delavec Touhami in dr. Franc Križnar, ki sta pred 3 leti izpeljala tudi mednarodni simpozij o Josipini Turnograjski, od takrat do danes pa se posvečala raziskovanju in zbiranju gradiva za letošnjega. Z znanstvenimi prispevki so sodelovali strokovnjaki iz Slovenije, Nemčije, Avstrije in Hrvaške, ki so izpostavili različne vidike in področja predvsem Valjavčevega dela. Z bolj poljudnimi prispevki so se strokovnjakom pridružili predstavniki lokalnega okolja, kar je za ohranjanje dediščine prav tako pomembno.
»Vtisi s simpozija so zelo lepi in vesela sem, da smo v Preddvoru lahko tako počastili obletnici rojstva obeh Matij. Poudarek je bil seveda na Matiji Valjavcu, ugotovili smo, da nas veliko dela še čaka, tako v znanstvenem smislu, kot strokovno in lokalno,« je povedala dddr. Delavec – Touhamijeva in razložila, da je letošnji simpozij zgolj začetek, saj še ogromno gradiva čaka, da ga raziščemo in predstavimo ljudem. Tu, v Sloveniji so le zapisi iz zgodnjega obdobja, velik delež Valjavčevih zapisov, kar tri četrtine, je na Hrvaškem, kjer je živel zaradi službe in tam tudi umrl. Kot pomemben zbiralec ljudskega izročila, prevajalec in jezikoslovec je premalo znan in premalo cenjen.
»Matija Valjavec mora najti prostor v slovenskih šolah kot del učnega programa, medpredmetnega povezovanja. Mladim je treba s pravljicami približati njegov svet oziroma svet, ki ga je tako skrbno zapisoval,« so se strinjali udeleženci simpozija.
»Naloga v domačem kraju pa je, da se ljudje zavedo bogastva dediščine, ki so jo »v literarnem, kulturnem taboru pod Storžičem« pustili Josipina Urbančič Turnograjska, Matija Valjavec, Matija Naglič, Frančišek Rebolj,… to so osebe, ki so pomembne ne le z lokalnega stališča, ampak tudi za slovenski prostor in tudi za evropski. Josipina Turnograjska in Matija Valjavec sta bila že v času svojega življenja deležna mednarodnega priznanja in je prav, da to poudarimo tudi danes,« sporoča trikratna doktorica znanosti, ki že 20 let raziskuje kulturno zapuščino naših znamenitih sokrajanov iz preteklosti.
Mednarodni simpozij je potekal pod pokroviteljstvom Občine Preddvor, ki je namenila tudi sredstva za izdajo zbornika, vsi sodelujoči s prispevki pa so svoje znanstveno delo, vključno z uredniškim delom ter s pripravo in urejanjem zbornika, opravili brezplačno, brez avtorskih honorarjev.
Ob mednarodnem simpoziju je izšel zbornik Velika Slovenca izpod Storžiča, ki ga lahko po promocijski ceni 10 evrov prevzamemo na sedežu društva v Mačah 1 ali v TICu Preddvor oziroma naročimo na info@kdjt.si in ga pošljejo po pošti.
Petra Lombar Premru
Foto: Abdel Touhami, Petra Lombar Premru