Dvorski trg 10
4205 Preddvor
Slovensko društvo Hospic je nevladna, neprofitna, humanitarna in prostovoljska organizacija, ustanovljena junija 1995. Osnovni program društva je oskrba hudo bolnih oziroma ljudi z napredovalo kronično boleznijo v zaključni fazi in njihovih svojcev na domu. Poleg tega pa društvo izvaja še tri druge programe, Program Hiša hospica, pa je v mirovanju.
Organizacijska struktura društva
Območni odbori so organizacijske enote društva (podružnice), ki sledijo viziji in poslanstvu društva. S pomočjo zaposlenih strokovnih delavcev in prostovoljcev ter v okviru lastnih timov v povezavi z drugimi institucijami izvajajo dejavnosti v okviru štirih programov društva. Dejavnost izvaja 30 zaposlenih in 165 prostovoljcev.
Trenutno deluje 12 območnih odborov po vsej državi, nam najbližji je Območni odbor Gorenjska, s sedežem na naslovu Gorenjska cesta 25, 4240 Radovljica, tel.: 031 614 925, E-pošta: gorenjska@hospic.si.
PROGRAMI DRUŠTVA
Društvo izvaja več programov : Hospic-spremljanje umirajočih in svojcev na domu, Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov, Detabuizacija smrti in Prostovoljstvo.
BREZPLAČNA PODPORA:
Programa podpore umirajočim, žalujočim in njihovim svojcem se za uporabnike izvajata povsem brezplačno. Društvo se financira iz ostalih programov ter razpisov, 30 odstotkov pa še vedno iz donacij.
Kdaj po pomoč v Slovensko društvo Hospic?
Osnovna motivacija našega delovanje je tako izboljšati kvaliteto življenja, tako umirajočim, kot tudi njihovim družinskim članom. V smislu pogovora, zbližanja, glajenja zamer in odprte komunikacije. Opolnomočenje bližnjih pri skrbi za umirajočega ter zagotavljanje odprtega prostora za pogovor. Obenem želimo družinam v stiski pokazati, da niso sami v teh težkih trenutnih ter da se podpora lahko razporedi ob primerno zasnovani mreži podpore med različnimi službami (zdravstveni dom, patronažna služba, negovalke, dom starejših občanov, prevoz hrane, oprema s pripomočki, npr. pomična postelja, sobno stranišče itd., ter pomoč naših izkušenih prostovoljcev, ki igrajo veliko vlogo pri razbremenitvi svojcev).
Skozi leta delovanja smo zaznali potrebo po zbližanju družine, saj se v današnjih časih dogaja umik predvsem starejših in hudo bolnih v institucije, kjer se pogosto zgodi, da svojci zaradi vsakodnevnih obveznosti, prepozno prepoznajo oz. izkoristijo zadnje dni z umirajočim. Kar pa posledično vpliva tudi na proces samega žalovanja.
Tekom spremljanja umirajočih, hudo bolnih ter njihovih svojcev poskušamo spregovoriti tudi o tako imenovanem »predžalovanju«, o pripravi na obdobje, ki prihaja in se ga ne da zaobiti. Iz izkušenj pa vemo, kako pomembno je sprejemanje svojih čustev, soočenje s situacijo in načrtovanje prihodnosti v tako težki situaciji, kot je faza žalovanja.
Veliko težo namenimo tudi otrokom in mladostnikov, že v fazi spremljanja in nato v obdobju žalovanja, ker se jim ponudi prostor za izražanje vseh čustev, ob tem pa občutijo tudi pripadnost skupini in občutek, da je povsem v redu, če se ne počutijo dobro. Prav v ta namen tudi nagovarjamo svetovalne delavce v osnovnih, srednjih šolah ter vrtcih, da spregovorijo o izgubi takoj v naslednjih dneh ter da ne pometejo težke teme pod preprogo. Kot pomoč pa jih posredujemo seznam izbrane literature, primerne različnim starostim, da potem lažje vzpostavijo stik z žalujočim in ostalimi sošolci v razredu.
Na Gorenjskem trenutno poteka več podpornih skupin za žalujoče in sicer, skupina za žalujoče starše, kateri so izgubili odraslega otroka, skupina za žalujoče vdove, skupina za žalujoče otroke in mladostnike ter skupina za žalujoče angelske mamice.
Za dodatne informacije nam lahko pišete na gorenjska@hospic.si ali pa nas spremljate na spletni strani www.hospic.si .
Da bomo tu, ko nas boste potrebovali.
Pripravila: Ana Tancik, strokovna delavka Slovenskega društva Hospic