Dvorski trg 10
4205 Preddvor
Občinski odbor ZB Preddvor je v soboto, 5. februarja pripravil krajšo kulturno spominsko slovesnost ob 80. obletnici požiga Šemperove koče in padlih partizanov v njej. Venec k spominski plošči sta položila člana Urška Tičar in Brane Dežman. Osrednji nagovor je imel član občinskega odbora ZB Preddvor Milan Tičar, ki je podrobno opisal dogodek izpred 80 let. Župan občine Preddvor mag. Rok Roblek je v pozdravnem nagovoru poudaril pomen ohranjanja zgodovinske preteklosti in kulturnih vrednot. Na območju Občine je namreč registriranih 64 kulturnih spomenikov s statusom lokalnega pomena, med njimi je tudi 22 partizanskih spomenikov in obeležij , ki spominjajo in opominjajo na žrtve boja proti okupatorju. Predsednik občinskega odbora ZB Franc Ekar se je županu in Občini zahvalil za dober in zavzet odnos do ohranjanja kulturne dediščine in ob tem tudi za ohranjanje obeležij padlih, streljanih in vseh tistih, ki so izgubili življenje v boju z okupatorjem
Spominsko obeležje padlim partizanom pri Šemperovi koči je Krajevni odbor Bela ZB NOV postavil in odkril 21. julija 1963. Obeležje je bilo na osnovi predloga Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, osnovne enote Kranj in sklepa občinskega sveta občine Preddvor, 16. maja 2006 z odlokom razglašeno za kulturni spomenik lokalnega pomena. Pri tem partizanskemu obeležju pod Svetim Lovrencem, na mestu pogorišča Šemperove koče, sta bila 3. februarja 1942 smrtno ranjena padla borca Kokrške čete 19. letni Ivan Zupanc iz Vogelj in 30 letni Vinko Burnik iz Skaručne. 20. letni Srečko Dermastja iz Skaručne je bil ob tem napadu težko ranjen. Umrl je v bolnici na Golniku.
Kokrška četa se je 2. februarja leta 1942 umikala s Krvavca na območje pod Storžič. V globokem snegu so prišli do Bašlja, kjer so se za nekaj časa ustavili v eni izmed hiš. Da ne bi Bašljanom delali težav so se v zgodnjih jutranjih urah odpravili naprej do Šemperove koče pod Svetim Lovrencem. V globokem snegu je za njimi ostala dobro vidna gaz. Nemški policisti iz Preddvora, ki so iz Bašlja dobili prijavo o partizanih, so brez težav sledili partizanom do Šemperove koče. V jutranjem svitu so jih napadli. V koči je bil ubit Ivan Zupanc , Vinko Burnik pa je izgubil življenje v preboju iz goreče koče.
V letu 2021 je Občina Preddvor v sodelovanju z Občinsko organizacijo ZB Preddvor izvedla zaščito ruševin pogorele Šemperove koče. Tako danes spominsko obeležje na najbolj neposreden in izviren način simbolizira in ohranja spominjanje na narodno osvobodilni boj.
Franci Ekar
Foto: S. Prezelj