Dvorski trg 10
4205 Preddvor
S slavnostno akademijo in podelitvijo občinskih priznanj smo obeležili 1. junij, praznik Občine Preddvor, ki ga na ta dan praznujemo v spomin na Josipino Urbančič Turnograjsko, na gradu Turn rojeno prvo slovensko pesnico, pripovednico, pravljičarko in skladateljico, ki je v 21.letu starosti umrla na ta dan pred 167 leti.
Veliko plaketo Občine Preddvor za prepoznavnost Občine na zgodovinsko – kulturnem in arhivskem področju so posthumno podelili dr. Vladimirju Žumru, ki je bil kot zgodovinar in arhivist izjemno cenjen v širšem slovenskem in srednjeevropskem prostoru, s svojim strokovnim znanjem pa je pomembno sodeloval tudi v Preddvoru: pri nastajanju obeh preddvorskih zbornikov, pri oblikovanju občinskega grba in zastave ter svetoval pri številnih drugih zadevah. Znan je bil tudi kot popotnik in romar: po njegovi zaslugi je Preddvor s Svetim Jakobom postal del slovenske Jakobove poti in se vpisal na zemljevid prve kulturne pešpoti Evropske unije. Plaketo je prevzela njegova soproga Franceska, ki se je zahvalila za Ladu izkazano spoštovanje in čast.
Grb Občine Preddvor pa je prejela trikratna doktorica znanosti Mira Delavec Touhami: za izjemen doprinos k ohranjanju kulturne dediščine v občini Preddvor, ki ga letos še posebej izkazuje s Simpozijem ob 190 letnici rojstva Matije Valjavca in 222 letnici rojstva Matije Nagliča ter z Zbornikom o teh dveh znamenitih rojakih izpod Storžiča. Najbolj jo poznamo kot dobro poznavalko dela in življenja Josipine Turnograjske, katero je postavila na vidnejše mesto med slovenskimi literati, svoje delo pa je posvetila tudi drugim pomembnim preddvorskim rojakom, katerih življenje in delo je bilo še v veliki meri neraziskano in zapečateno v arhivih. Neumorno raziskuje in piše predvsem v svojem prostem času - deluje v okviru Kulturnega društva Josipine Turnograjske, katerega 10-letnico beležimo prav letos. Ob prejemu priznanja je ganjena izpostavila pomen ljubezni do doma, domačega kraja in domovine ter spoštovanja dediščine prednikov. Vse to je vodilo njenega raziskovanja in popisovanja preddvorske zgodovine, s čimer – kot pravi – bo še nadaljevala, saj je gradiva še veliko.
Župan Rok Roblek je v svojem govoru pojasnil, kako pišemo zgodovino našega časa: s pospešeno obnovo gradu Dvor, z novo tematsko orientacijsko potjo Skrivnost preddvorskih štorkelj, in številnimi deli, ki so v teku: obnova državne ceste, pa bašeljskega vodovoda, danes so se začela pripravljalna dela za nov športni park, v kratkem pričakuje gradbeno dovoljenje za nadgradnjo šole in gradnjo nove športne dvorane, prihodnjih mesecih in letu pa bodo energijo usmerili tudi v razvoj gospodarstva in poslovne cone. Izpostavil pa je tudi pomen vrednot: »Ceniti tisto v sebi, kar drugi nimajo, ne zavidati drugim, ampak biti ponosen na to, od kod prihajaš in kaj imaš. Če ne ceniš svoje okolice, tega kar trenutno imamo, če nimamo vrednot, če ne želimo spreminjati stvari na bolje, potem nas tudi drugi ne bodo cenili. Želim tudi, da bi znali ceniti tisto dobro, ki ga ima nekdo drug, ne z zavistjo, ampak da bi znali tudi druge podpreti, da tisto dobro še oplemenitijo. Od tega bomo vsi bolje živeli.«
Osrednja gosta akademije sta bila Florijan Sušnik in Tanja Šubelj, Grof in Grofica, ki spregovorila o svojem poslanstvu ter razkrila, kakšno zgodbo želita pisati v gradu Dvor, ki ga bodo predvidoma odprli že čez dober mesec. Še pred tem pa ju bo Ivka Sodnik gostila na obsežnejšem pogovornem večeru.
Akademijo je vodil osmošolec Jernej Volčjak, za nepozaben glasbeni kulturni program pa so poskrbele mlade občanke: pevka Tina Nunar, sicer dijakinja kranjske gimnazije ter flavtistki Teja Prestor in Meta Roblek, učenki preddvorske osnovne šole in glasbene šole Piano Forte.
Ker še vedno veljajo omejitve, si je dogodek lahko v živo ogledalo manjše število obiskovalcev, preostali občani pa si boste kmalu lahko ogledali posnetek slavnostne akademije in občinski praznik počastili kar doma.
Petra Lombar Premru