Dvorski trg 10
4205 Preddvor
"Še nedolgo tega smo obiskovanje koncertov, opernih, baletnih, dramskih in kino predstav, razstav ter drugih kulturnih prireditev imeli za nekaj samoumevnega. Pandemija, z vsemi ukrepi brez razmisleka o umetnosti ter ustvarjalnosti, ki so kulturni sektor potisnili na rob preživetja, pa je prinesla spoznanje, da temu ni tako.
Naj z balkonov kulturnih institucij in mestnih znamenitosti zazveni živa glasba, naj se zasliši živa beseda slovenskih pesnikov in dramatikov, naj oživijo lutke, naj mimoidoče razveseli likovna stvaritev ali plesna figura.
Ne zanikamo virusa, ne marginaliziramo nevarnosti bolezni, zdravstvene krize, skrbi za varovanje zdravja in solidarnosti za zaščito najšibkejših. Ne nasprotujemo strokovno utemeljenim ukrepom. Ne sprejemamo pa odgovora, da se ne da!
Želimo vedeti, kako se da, čeprav le za 50, 10 ali pet ljudi, vendar v živo. Na odprtih prizoriščih in v dvoranah. Zahtevamo sogovornika, ki nam bo povedal, ozirajoč se na dobre prakse, kako in pod katerimi pogoji smemo.
Ker »ne« ni odgovor, »ne« pomeni prepoved. Mi pa želimo vedeti, kako naj udejanjimo »da«.
Varno in brez kršenja odlokov ponudimo mimoidočim vsaj trenutek užitka ob kulturi – v živo. Javnosti in odločevalcem pa pošljimo jasno sporočilo, da je napočil skrajni čas za odpiranje prizorišč ter dvoran in reševanje kulturnega sektorja. Pet pred dvanajsto je!"
Tako je Narodni dom Maribor pozval vse slovenske kulturne institucije, umetnike, ustvarjalce in druge posameznike, ki delujejo v kulturnem sektorju, da s skupno akcijo odločevalcem dajo vedeti, da so sila, ki jo morajo jemati resno. In v četrtek, 29. aprila 2021 ob 11.55, so se s številnih slovenskih kulturnih prizorišč in balkonov zaslišali živa glasba, živa beseda slovenskih pesnikov in dramatikov in živi plesni nastopi, oživile so lutke in likovne stvaritve. Na pobudo zavoda za kulturne dejavnosti Smejmo se in v sodelovanju z Zavodom za turizem Preddvor ter Zavodom Grof in Grofica je klic na pomoč slovenski kulturi zazvenel tudi z balkona gradu Dvor v Preddvoru. Ker čudovita narava, prelepe cvetlične gredice, obnovljeni zidovi in čarobno pohištvo niso dovolj. Ljudje in njihove zgodbe so tisto, kar piše in bo pisalo zgodovino.
"Beseda religija izvira iz latinskega glagola religare, kar pomeni povezovati. Religija je v resnici sila, ki povezuje svetove, torej tudi ljudi in bogove. Človek je to povezavo od nekdaj vzpostavljal z obredi, rituali, miti in umetnostjo, torej z vsemi oblikami človekovega delovanja, ki jih lahko označimo z besedo kultura. Vse božansko je imelo značaj kulta, ki je tudi osnova vsake religije. Beseda kult pomeni čaščenje, pripona ura pa v sanskrtu pomeni svetloba. Kultura v vseh svojih pojavnih oblikah tako pomeni čaščenje svetlobe, ki je na nek način tudi sinonim za vse, kar je povezano z bogom oz. zgornjim svetom, torej vse, kar je sveto. Višji cilj religije, svetih knjig in podob, relikvij in tudi same duhovščine je izključno vzpostavitev in krepitev povezave človeka in boga."
Dejstvo, da smo skupaj z velikimi slovenskimi umetniki in ustanovami več kot dvanajst let navduševali publiko od blizu in daleč ter zgoraj citirano razmišljanje naše pisateljice Marie Ane Kolman nas je spodbudilo, da smo se pridružili pobudi Narodnega doma Maribor.
In z balkona gradu Dvor se zazvenele čudovite pesmi našega domačega kantavtorja, kitarista in basista Janeza Ogrisa.
V živo. Ker je to lepo. In čarobno. In ker teh občutkov ne smemo pozabiti. In jih moramo zahtevati nazaj!