Dvorski trg 10
4205 Preddvor
V Društvu šola zdravja Preddvor smo morali zaradi »corona situacije« letos vadbo že drugič prekiniti. Zelo pogrešamo naša vsakodnevna srečanja in vadbo.
Vsako gibanje je koristno, še posebej v zrelih letih življenja, kar nudijo tudi vnaprej izbrane vaje dr. Grishina, s katerimi ohranjamo in izboljšujemo svoje telesno in psihično zdravje. Z vajami razgibamo skoraj vse sklepe od glave do nog, pospešimo pretok telesnih tekočin in s tem izboljšamo delovanje naši organov. Ker se med seboj razlikujemo, vsakdo vadi po svojih zmožnostih. Vseeno pa je zelo pomembno, da vaje izvajamo na pravilen način.
Naši vaditelji so dobro usposobljeni, vedno pa se mora znanje obnavljati. Za pravilno izvajanje vaj nam je pomagala tudi gospa Zdenka Katkič, certificirano vaditeljico izvajanja vaj po »metodi 1000 gibov«.
Vadimo na prostem, v vsakem vremenu. Posebno pozornost namenjamo dihanju in pravilni drži. Upoštevamo čas vdiha, zadrževanje diha in izdiha, zato vaditelj pri vsaki vaji opozarja oziroma sproti govori vdih-zadržek-izdih. Pazimo, da je vdih globok skozi nos in izdih daljši, do konca.
Vaje potekajo stoje in glede na način položaja nog poznamo več vrst stoje. Spetna stoja pomeni, da so stopala skupaj. Največ vaj poteka v rahlem razkoraku, ko so stopala nog v širini bokov. O stojni nogi govorimo, ko stojimo na eni nogi in to so večinoma vaje za ravnotežje. Čep pomeni, da se ne spustimo do počepa. Gibanje pa poteka v smeri prednoženja, zanoženja in odnoženja. Tudi roke premikamo v več smereh, npr. odročenje, zaročenje, vzročenje, frontalno kroženje pred seboj in bočno vrtenje. Pri vajah za trup in glavo izvajamo predklon, zaklon, odklon, zasuk, kroženje in zibanje. Sploh ni tako zapleteno, kot se sliši. Pomembnih je nekaj osnovnih navodil, dobra volja in nekaj samodiscipline, da se zjutraj premakneš iz cone ugodja in prideš na vadbo.
Če boste po koncu corona ukrepov, začutili potrebo po tovrstnem gibanju in druženju, se nam le pridružite.
Napisala: Irena Križnar