Dvorski trg 10
4205 Preddvor
Rožnati oktober je mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah, zbolijo pa lahko tudi moški. Združenje Europa Donna Slovenija si že vrsto let prizadeva širšo slovensko javnost opozoriti na to, da smo za svoje zdravje v prvi vrsti odgovorni sami. Letos rožnati mesec obeležujejo s sloganom “Dotik pove največ”, ki opozarja na pomen rednega mesečnega samopregledovanja in zgodnjega odkrivanja raka dojk.
Ne le oktobra in ne le na področju raka dojke pa je pri uspešnem zdravljenju rakavih obolenj pomembno zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb, pri čemer je zelo smiselno sodelovanje v presejalnih programih ZORA, SVIT in DORA.
Z območne enote NIJZ Kranj so nam posredovali uradne podatke o Presejalnih programih na področju raka, o odzivnosti na preglede vabljenih ljudi ter o pregledanosti na Gorenjskem in v občini Preddvor.
P. L. Premru
Presejalni programi na področju raka na Gorenjskem in v občini Preddvor
V Sloveniji imamo uvedene tri presejalne programe na področju raka in sicer program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu (Program ZORA), državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki (Program Svit) ter državni presejalni program za raka dojk (Program DORA), sporočajo
Program ZORA je najstarejši presejalni program na področju raka v Sloveniji, saj organizirano poteka že od leta 2003. Namenjen je ženskem v starosti od 20 do 64 let. Tudi po zaslugi tega programa rak materničnega vratu postaja redek rak, saj z njim odkrivamo in odstranimo tudi predrakave spremembe. Na Gorenjskem je bil rak materničnega vratu leta 2018 na novo odkrit pri 14 ženskah, ob uvedbi programa v letu 2003 pa pri 28. Število novozbolelih se je torej tudi na Gorenjskem enako kot v Sloveniji po uvedbi programa pomembno znižalo. Žal pa pregledanost v programu ZORA na Gorenjskem pada in je bila v obdobju 2016-2019 s 70,8 % že pod slovenskim povprečjem (72,4%). Enako lahko trdimo tudi za občino Preddvor, kjer je bila v tem obdobju pregledanost še nižja, celo le 68,2%. Pregledanost je problem predvsem pri ženskah po 50 letu starosti, zato jim priporočamo redno obiskovanje ginekologa na tri leta, tudi, če nimajo nobenih težav.
Program Svit, ki vključuje moške in ženske v starosti od 50 do 74 let, v Sloveniji poteka od leta 2009 in tudi že kaže ugodne rezultate. Število novih primerov raka debelega črevesa in danke se v Sloveniji in na Gorenjskem od leta 2010 znižuje, poleg tega je več rakov odkritih zgodaj ali pa so odstranjene tudi že predrakave spremembe. Leta 2010 je bilo novoodkritih rakov debelega črevesa in danke na Gorenjskem 172, leta 2016 pa 131. Zaradi raka debelega črevesa in danke je na Gorenjskem leta 2010 umrlo 88 oseb, leta 2016 pa 76. V letu 2019 je bilo v okviru programa Svit v gorenjski regiji na novo odkritih 13 rakov debelega črevesa in danke ter 198 napredovalih adenomov, ki predstavljajo večje tveganje za nastanek raka. Po odzivnosti v Program Svit se Gorenjska že več let uvršča na 1. mesto v Sloveniji, odzivnost se vse od uvedbe programa zvišuje in se je v letu 2019 z 69,5 % zelo približala ciljni 70 %. Še vedno pa tudi v tej regiji v odzivnosti moški za več kot 7 % zaostajajo za ženskami, čeprav je rak debelega črevesa in danke pri njih pogostejši. V občini Preddvor je bila v tem letu odzivnost 70,2%, nadpovprečna, občina pa je bila med 18imi gorenjskimi občinami na 10. mestu.
Program DORA je namenjan zgodnjemu odkrivanju raka dojk, najpogostejšega ženskega raka. Vključuje ženske, stare od 50 do 69 let in na Gorenjskem poteka v dveh presejalnih centrih: v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj (BGP Kranj) (od februarja 2016) ter v mobilni enoti Onkološkega inštituta Ljubljana ob Splošni bolnišnici Jesenice (od januarja 2018). Na Gorenjskem je bilo leta 2016 na novo odkritih 150 rakov dojk (2015: 146), istega leta je ta rak zahteval 34 življenj (2015: 37). Udeležba v programu DORA je bila na ravni regije v letu 2019 75,3 %, leto prej pa 74,0 %. Najvišja odzivnost je bila zabeležena v občini Žiri (86,6 %), občina Preddvor (69,3 %) pa ciljne 70 % odzivnosti ni dosegla in je bila na Gorenjskem na predzadnjem mestu, le pred občino Bled (63,1 %).
Pripravila: prim. Alenka Hafner, dr. med., spec.; NIJZ OE Kranj
Vir podatkov:
Nacionalni inštitut za javno zdravje, Center za zgodnje odkrivanje raka – program Svit
Onkološki inštitut - program DORA in program ZORA
Spletišče SLORA (Slovenija in rak http://slora.si/)