Dvorski trg 10
4205 Preddvor
V soboto, 18. julija 2020, je ob glavni cesti Kokra-Jezersko potekala spominska svečanost ob 78. obletnici požiga vasi Kokra Občinske organizacije borcev za vrednote NOB Preddvor.
Nemški okupatorji so dvajsetega julija 1942 požgali celotno vas, izselili nekaj domačinov v taborišča in jih v svarilo v vasi tudi več ustrelili.
Po prihodu praporščakov, iz domačih in sosednjih organizacij zveze borcev, so pri spomeniku padlim v Kokri, za katerega je bil leta 1953 pobudnik za postavitev obeležja, jezerski župnik Jože Vovk in ostali člani odbora ZB Kokra, ki je priskrbel tudi brezplačno uporabo zemljišča, položili venec domačini Stane Povšnar, Fani Koder in Vanda Arnež. Kokrjanka Fani Koder in njen soprog Ciril že vrsto let skrbita za kar pet partizanskih spomenikov v dolini Kokre s svežim cvetjem in prižiganjem sveč. Za urejeno okolico osrednjega spomenika pa poskrbita Vanda in Božo Arnež ter Turistično društvo Kokra, ki ga vodi Jože Arnež, za kar gre vsem velika zahvala.
Kljub razmeram s koronavirusom covid-19 in njenimi omejitvami glede združevanja, gre velika zahvala vsem prisotnim za udeležbo in počastitev spomina na tragične dogodke.
Slavnostni govornik je bil predsednik občinske organizacije zveze združenj za vrednote NOB Preddvor, Franc Ekar, ki je med drugim povedal: » Občinski odbor ZB Preddvor za ohranjanje vrednot NOB se z ozaveščenostjo, prijaznostjo in dolžnostjo prizadeva, da žrtve, ki so izgubili življenja, padli partizani, ustreljeni talci, domoljubi, ilegalci, dobrotniki, izseljeni v koncentracijska taborišča in ostali, ki so kljub rizikom podpirali NOB in odporniška proti okupatorska gibanja, ne smeli biti nikdar pozabljeni. Ostajajo z nami z velikimi spoštovanji, kateri nam vlivajo tudi upanja, da bomo vedno imeli toliko moči, da bomo ne glede na čas, stres, bolezni, uspeli ohraniti življenje, zdrava nasledstva in uspeli ohraniti zdravo in pokončno slovenstvo.«
Tovarišici Anica Celar Gorza in Mirjana Črnac sta kulturni del popestrili z recitacijami partizanskih pesmi.
Spominske slovesnosti se je udeležil tudi preddvorski župan Rok Roblek, ki je poudaril, da razmere s covidom - 19, ki trenutno prevladujejo pri nas in v svetu, ne smejo stresno vplivati na naša življenja in naj si v prihajajočem dopustniškem času napolnimo novih moči.
Vse zbrane je nagovoril in pozdravil Božo Janež, predsednik Osrednje organizacije za vrednote NOB Kranj, ki je med kronološkimi dogodki tistega časa izpostavil: “Vsi so upali, da je vihar maščevanja mimo. 19. julija 1942 je nemški policijski poveljnik general Karl Brenner podpisal »Posebno povelje št. 1«, s katerim je ukazal trem bataljonom, da uničijo tri vasi, ustrelijo vse moške od 15. leta naprej, ženske in otroke pa odpeljejo v taborišče. Povelje so izpolnili že naslednji dan 20. julija 1942. Ob zori so obkolili vas in postavili zasede. Aretirali moške in jih odvedli v stransko sobo Jurjeve gostilne. 29 žensk in otrok pa spodili v dva kamiona in jih odpeljali v Šentvid ter nato v Ratzberg na Bavarsko.
Nemci so pričeli z ropanjem, odvedli živino in zažgali pet domačij in dve gostilniški hiši, mežnarijo in župnišče. Žrtve maščevanja so bili: Franc Rogelj in sinovi Janez, Martin in Peter; Jože Rozman in sin Štefan; Peter Kalan, Andrej in Jože Krč; Jože in Miha Šenk; Janez Zapečnik; gostilničar Jože Mramor in pripeljani Jože Orehek.
Srečno se je te morije rešil Miha Šenk; bil je ustreljen – ranjen, rešil se je iz požgane drvarnice in v mrzli Kokri počakal, da so Nemci zapustili kraj zločina."
Na koncu gre zahvala in pohvala tudi vaščanom Kokre, ki so se tokrat v lepem številu udeležili slovesnosti .
Urška Tičar
foto: Slavko Prezelj, osebni arhiv