V Preddvoru smo slovenski kulturni praznik obeležili s prireditvijo, ki je bila na predvečer praznika v šoli. Zbrane je najprej nagovoril župan Rok Roblek, ki je poudaril, da pojem kultura ne pomeni le prireditev, deklamiranja in prepevanja pesmi. Pomeni veliko več, med drugim tudi medsebojne odnose in naravnanost do okolice. Lepo in prav pa je, da ob kulturnem prazniku namenimo svoj čas tudi obisku kulturnih ustanov in prireditev.
Bogat in raznovrsten kulturni program so izvedli učenke in učenci višjih razredov. Uprizorili so Prešernovo Lepo Vido in recital ljubezenskih ljudskih pesmi Ljubezen in usoda, z Zdravljico ter ljudskima pesmima Pastirče mlado in Teče mi vodica je nastopila pevska skupina, nadarjeni glasbeniki so navdušili z igranjem na evfonij, prečno flavto in klavir, dekleti sta zapeli ob kitarah, za domače vzdušje pa je s spletom ljudskih plesov poskrbela otroška skupina preddvorskega folklornega društva. Povsem drugačen in presenetljiv pa je bil zaključek prireditve: sodobna instalacija z igro in plesom Ujetost. »Morali bomo utišati zvočnike po cestah in domovih, utrniti mnogo sveč po oltarjih in prižigati novih luči, da osvetlijo človeka, njegovih poti. Morali bomo! Zakopati mnogo preglasnih besed in spregovoriti novih, dobrih, tišjih, resničnih,« so vzklikali dekle, fant in črne sence ter marsikateremu obiskovalcu ponudil misel za popotnico in razglabljanje o kulturi.
Nad nastopi so skrbno bdeli mentorji, učiteljici Brigita Košmrlj in Irena Varl Peneš, gospa Ana Smrtnik, učitelji glasbenih šol Uroš Košir, Ula Gojo in Tanja Činč ter mentor mladih folkloristov Blaž Logonder, sceno pa sta oblikovali učiteljici Milena Tavželj in Bojana Koprivec.
P. L. Premru