V letu 1964, ko sta Krajevni skupnosti Preddvor in Bela odprli novo pokopališče v južnem delu Preddvora na tako imenovani »Oreharjevi njivi«, so člani Zveza borcev Preddvor ob takratni stari mrliški vežici postavili kamniti obelisk padlim za svobodo v drugi svetovni vojni. Na to mesto so bili kasneje s pokopališča ob cerkvi Svetega Petra prenešeni tudi posmrtni ostanki treh mladih fantov – partizanov, ki so zaradi izdaje izgubili življenje v gozdu v bližini Suhe pri Predosljah. Ker so poboj partizanov opravili nemški policisti, ki so bili nastanjeni v preddvorskem gradu, so ustreljene fante pripeljali v Preddvor. Najprej jih je okupator zagrebel v Stopnici ob potoku Suha, po vojni pa so jih pokopali na južno stran pokopališča ob cerkvi. Med njimi je bil Milan Juvan – Maksim iz Spodnjih Pirnič in dva neznana partizana, najverjetneje iz vasi pod Krvavcem. V letu 1979 so člani odbora ZB Preddvor na obelisk namestili spominsko ploščo z napisom in s podatki o treh padlih partizanih Kokrškega odreda. Zveza borcev Preddvor je spominsko žalno komemoracijo ob Dnevu mrtvih vrsto let imela ob osrednjem spomeniku borcev in talcev v NOB ob stari šoli v centru Preddvora. Cesta in promet sta ob žalni komemoraciji postajala vse bolj moteča dejavnika. Predsednik borčevske organizacije Marjan Gorza je zaradi tega vzroka žalno komemoracijo že pred nekaj leti prestavil pred obelisk na pokopališče . Predsednik Franci Ekar, ki dejavno vodi občinski odbor za vrednote NOB Preddvor zadnji dve leti in pol, je smatral, da zapis na spominski plošči na obelisku ni v celoti skladen z namenom žalne komemoracije, ki je namenjena vsem padlim v NOB. Pobudo za spremembo napisa na obelisku je odbor podal na Občino Preddvor in na Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije v Kranju. Zelo razumevajoče so k predlogu pristopili odgovorni na Občini Preddvor, kakor tudi odgovorna konservatorka zavoda dr. Renata Pamić. Zavod je za izvedbo novega napisa na spominski plošči na obelisku in za ohranitev stare spominske plošče postavil strokovne zahteve, ki so bile v celoti upoštevane. V mesecu decembru v letu 2019 osrednji prostor z obeliskom z novim napisom na spominski plošči daje nedvoumno sporočilo, da vseh tistih, ki so se borili proti okupatorju in s tem za obstanek slovenskega naroda, ne smemo nikoli pozabiti. Predsednik Franci Ekar skupaj s člani odbora za vrednote NOB izreka Občini Preddvor zahvalo za spoštljiv odnos do naše zgodovine.
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ureja ukrepe za zagotovitev dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zavezancev po tem zakonu za vse uporabnike, zlasti za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti. Ta zakon se uporablja za državne organe, organe samoupravnih lokalnih skupnosti in osebe javnega prava
Spletna stran za nemoteno delovanje uporablja piškotke
Spletna stran za delovanje uporablja samo nujno potrebne piškotke, za katere ne potrebujemo vaše privolitve. Brez namestitve teh piškotkov, vam nemotenega dostopa do spletne strani ne moremo omogočiti.
Za več informacij si preberite Politika piškotkov.